Majówka z PTTK

Strona główna - Najnowsze wpisy - Aktualności - Majówka z PTTK

"Majówka z PTTK" połączona ze smażeniem tradycyjnej jajecznicy, pieczeniem kiełbasek, degustacją pysznych ciasteczek oraz konkursem wiedzy turystycznej z nagrodami odbyła się w dniu 14 maja 2023 r. w Pieninach na polanie Bukowinki nad Jaworkami.

Gościnności udzielił Szałas „Bukowinki” przy wyjściu z Wąwozu Homole i w sąsiedztwie kolejki linowej z Jaworek. Dopełnieniem imprezy były tańce na świeżym powietrzu przy dźwiękach muzyki różnego gatunku.

Nie było jednak tak łatwo.

Na miejsce docelowe trzeba było dotrzeć szlakami górskimi, ale co to dla wprawionych turystów. Trasa piesza wyniosła ok 15 km i wiła się wśród przepięknych krajobrazów polsko-słowackich Pienin. Nad Pieninami majestatycznie górowały Tatry jeszcze w śnieżnej szacie. Oczy napawały się kolorytem kwitnących łąk, malowniczych skał, pięknem drzewostanu czy stadkami owiec na zielonych pastwiskach (nieodzownym elementem Pienin – kultowe wypasy owiec), ale o tym może innym razem. Wokół unosiła się woń pachnących kwiatów i drzew, słuch koił śpiew ptaków a całości dopełniało słońce – cóż może być cudowniejszego?

Punktem wyjścia była Przełęcz Straniańska,

dalej – Polana pod Wysoką (947 m n.p.m) i Bukowinki nad Jaworkami, czyli miejsca docelowej „Majówki z PTTK” z dalszym przejściem przez Przełęcz Rozdziela do Litmanowej. Baczni obserwatorzy kodowali wszelkie szczegóły otaczającej przyrody, kolory szlaków turystycznych, nazwy otaczających szczytów, uważnie słuchali wypowiedzi Przewodnika, aby później móc się wykazać posiadaną wiedzą turystyczną.

Liczna grupa turystów została zaopiekowana na szlaku przez Koło Grodzkie działające przy Oddziale PTTK w Nowym Sączu pod kierownictwem obecnego Prezesa Koła Kol. Jolanty Biel. Wycieczkę prowadził nasz Przewodnik Kol. Tadeusz Maciaś, a całości dopełniła opieka Kierownika Kol. Barbary Kraj i Przewodnika zamykającego Kol. Janusza Pietrzaka. Grupa turystyczna była międzynarodowa. Na grupę polskich turystów na Przełęczy Straniańskiej czekała grupa turystów słowackich tj. zaprzyjaźnione Koło Tatran Preszow. Od wielu lat Słowacy wędrują z naszymi turystami i poznają nasz kraj.

Na szlaku panowała wspaniała, przyjacielska atmosfera. W „kuchni” pełna organizacja i synchronizacja prac. Jajecznica schodziła jak z taśmy produkcyjnej, a „kuchnia” dbała aby każdy spróbował jej smaku, natomiast przy ognisku piekliśmy kiełbaski. Ludzie wspaniali, wszyscy chętni do pomocy, czy to Polak czy Słowak, dziewczyna czy chłopak, starszy czy młodszy. Organizacja pracy na 6+. Dziękujemy za kawał dobrej roboty; za to, że byliście z nami.

Podczas trwania imprezy wymieniono nazwy Sponsorów, w szczególności podczas wręczania nagród. Wiedza zdobyta wcześniej i na dzisiejszym szlaku przyniosła efekty.

„Majówkę z PTTK” wsparli:

  • Firma FAKRO z Nowego Sącza
  • Bank Spółdzielczy w Nowym Sączu
  • Firma PROSPONA z Nowego Sącza
  • Zarząd Główny PTTK w Warszawie
  • PTTK Oddział „Beskid” w Nowym Sączu

Duże zainteresowanie wzbudził baner Firmy Fakro, który został umieszczony w widocznym miejscu obok flagi słowackiej i flagi polskiej. Napis FAKRO wzbudził zainteresowanie nie tylko wśród naszej grupy, ale także wśród innych turystów oraz Słowaków. Krótko wyjaśniliśmy „naszym sąsiadom”, czym Firma się zajmuje i skąd baner. Słowacy chętnie słuchali i dopytywali się o firmę, a potem wzięli udział w konkursie turystycznym. Gadżety Sponsorów trafiły w ręce turystów i cieszyły się ogromnym uznaniem. Świetny pomysł z termosem, kominem czy plecakiem czyli podstawowym wyposażeniem turysty i jeszcze z logo znanej firmy – strzał w 10. Znalazło się także i coś dla mniej wędrujących po górach – plecaki miejskie czy kubki.

Gadżety pozostałych Sponsorów także cieszyły się zainteresowaniem i szybko znalazły swoich nabywców – kolorowe smycze z logo Banku Spółdzielczego w Nowym Sączu, długopisy, lniane torby i kolorowe siatki na zakupy firmy PROSPONA, odblaski, plecaki miejskie z logo PTTK i coś dla najmłodszych – małe plecaki z kredkami, super odblaski czy baloniki.
Podsumowując – super udana impreza, w której udział wzięło 130 osób, w tym 50 turystów ze Słowacji.

W imieniu PTTK Oddział „Beskid” w Nowym Sączu i Koła Grodzkiego składamy serdeczne podziękowania Wszystkim Sponsorom za uświetnienie imprezy wspaniałymi gadżetami. Dzięki Waszej szczodrości „Majówka z PTTK” była wspaniała i zapisała się pozytywnie w pamięci Uczestników Majówki. Turyści składali podziękowania za dobrą zabawę, przyjacielską atmosferę i otrzymane gadżety. Słowacy byli zafascynowani sponsoringiem i także złożyli słowa podziękowania.
Moim obowiązkiem jest przekazanie podziękowań dla Sponsorów co niezwłocznie czynię.

Z podziękowaniem dla Sponsorów
Jolanta Biel Prezes Koła Grodzkiego
PTTK Oddział „Beskid” w Nowym Sączu

Więcej zdjęć do obejrzenia w galerii Koła Grodzkiego: 14.05.2023 – Jajecznica, Bukowinki