Klub Taternictwa Jaskiniowego

Zapraszamy na naszą stronę domową
Sądecki Klub Taternictwa Jaskiniowego PTTK powstał w 1984 roku z inicjatywy Anny Antkiewicz i Krzysztofa Hancbacha instruktorów PZA. Obecnie Klub zrzesza 63 osoby. Uprawnienia instruktorskie Polskiego Związku Alpinizmu posiada 7 osób.

Obecnie pracami Klubu kierują:
Marek Lorczyk-Prezes
Janusz Rutka-Wiceprezes
Teresa Ćwikła-Sekretarz
Bożena Wypych-Skarbnik
Bogusław Wypych-Członek
Komisja Rewizyjna:
Zenon Tomasiak-Przewodniczący
Tomasz Traciłowski-Członek
Marcin Kiercz-Członek

Klub corocznie organizuje:
– kurs taternictwa jaskiniowego dla początkujących (rozpoczęcie w ostatni poniedziałek lutego) zakończony egzaminem na Kartę Taternika,
– 4 tatrzańskie obozy, 10-cio dniowe: letni, jesienny, sylwestrowy i zimowy,
– szkolenie z ratownictwa jaskiniowego wspólnie z Grupą Krynicką GOPR i Państwową Strażą Pożarną,
– imprezę z okazji rocznicy powstania Klubu z rozdaniem nagród dla najbardziej aktywnych, młodych członków,
– wiele innych wyjazdów jaskiniowych i wspinaczkowych.

Do największych osiągnięć Klubu należy eksploracja Jaskini Małej w Mułowej. Odkrycia jakich tam dokonali członkowie Klubu należą do największych od kilkunastu lat jakie dokonano w Tatrach. W 2002 r. w wyniku eksploracji znana głębokość tej jaskini powiększyła się od około 9 m aż do 361 m. Odkryto też tam największą znaną dziś w Polsce i Tatrach jaskiniową komorę – Salę Fakro. Ma ona 85 m długości, do 35 m szerokości i jak się okazało po odkryciach dokonanych na przełomie roku i latem 2003, aż 90 m wysokości. Latem i jesienią dokonano kolejnych wielkich odkryć w tej , tylko z nazwy małej, jaskini. Idąc korytarzem zaczynającym się na głębokości około 65 m odkryto kolejny, prawie 1 kilometrowy ciąg schodzący na głębokość 444 m i zakończony syfonem. Do tej pory jaskinię eksplorowali: Anna Antkiewicz, Marek Lorczyk, Czesław Zabrzeński, Paweł Wańczyk, Józef Kołodziej, Wojciech Skoczeń, Piotr Floryan, Paweł Rams i inni. Wszyscy członkowie Sądeckiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego PTTK.

Do innych, też istotnych dla poznania jaskiń tatrzańskich odkryć dokonanych przez członków SKTJ, należy odkrycie blisko 3 000 m nowych korytarzy, studni i kominów w systemie jaskiniowym Ptasia Studnia-Lodowa Litworowa- Nad Dachem. Odkryto tam między innymi największe podziemne jezioro tatrzańskie Wielkiego Kłamcę (20m dł.,maks.6 m szer.), Studnię Oddziału PTTK „Beskid” (63 m gł.) i przyłączono Jaskinię Nad Dachem do systemu.
Wszystkich zainteresowanych jaskiniami zapraszamy na kurs, który rozpoczyna się w każdy ostatni poniedziałek lutego w siedzibie Oddziału o godzinie 17-tej. Wszelkich informacji na temat kursu, działalności Klubu i jaskiń można uzyskać w siedzibie PTTK.
Spotkania klubowe odbywają się w każdy wtorek o godz.1700 w lokalu Oddziału.