RAJD ZIMOWY SZLAKAMI NARCIARSKIMI PASMA RADZIEJOWEJ BESKIDU SĄDECKIEGO „PRZEHYBA 2013”

     Komisja Turystyki Narciarskiej PTTK Oddział „Beskid” w Nowym Sączu, Spółka Schroniska i Hotele PTTK „Karpaty” oraz Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie zorganizowały w dniach 2 – 3 marca 2013 rajd zimowy w Paśmie Radziejowej Beskidu Sądeckiego z bazą w Schronisku PTTK na Przehybie.

     Głównym celem rajdu było uroczyste otwarcie nowego turystycznego szlaku narciarskiego wokół Kamieni Świętej Kingi koloru zielonego, poznanie nowych szlaków narciarskich z rozdroża Kamienie Świętej Kingi do Gabonia koloru niebieskiego i do Zwornika pod Wielką Przehybą, rozdroża na Stary Sącz i Rytro – koloru żółtego, oraz propagowanie istniejących już szlaków narciarskich z Przehyby do Szczawnicy, Szlachtowej, Rytra i Piwnicznej.

     Obecnie w Paśmie Radziejowej jest wyznakowanych prawie 88 kilometrów turystycznych szlaków narciarskich na pomarańczowym tle, z których – wędrując do schroniska na Przehybie – rozpoznać można charakterystyczne panoramy Tatr, Pienin, Gorców, Beskidu Wyspowego, Kotliny Sądeckiej, Pasma Jaworzyny Krynickiej, Magury Spiskiej, a nawet odległe sylwetki Kralowej Holi, Babiej Góry i Pilska.

     W sobotę 2 marca na spotkanie przybyli na nartach touringowych narciarze z Nowego Sącza, a na nartach śladowych 14 osób z Zawiercia, którym przewodniczył kol. Adam Stróżecki z KTN Zarządu Głównego PTTK w Krakowie. Całotygodniową bazą ich 30 osobowej grupy była Czarna Woda za Jaworkami w rejonie Szczawnicy.

Wieczorem przy wyświetlanych przeźroczach wspominano wycieczki i wyprawy narciarskie po Tatrach, Sudetach, Gorganach, Czarnohorze, Górach Rumunii, Alpach Włoskich – Dolomitach i po Jotuheimen w Skandynawii organizowanych przez KTN PTTK „Beskid” w Nowym Sączu.

     W niedzielę 3 marca 2013 roku przyszli turyści na rakietach śnieżnych i pieszo od Sewerynówki nad Szczawnicą, a od Gabonia narciarze, którzy wczesnym rankiem przyjechali z Krakowa.

     Wycieczkę narciarską po nowej trasie wokół góry o nazwie Kamienie Świętej Kingi (główny szczyt tej góry to Mirków Groń) prowadzili Piotr Piwowar i Piotr Kożuch, a szkolenie lawinowe w terenie goprowiec Kuba Przystaś. Mszę Świętą dla zgromadzonych wiernych w Kaplicy Dobrego Pasterza odprawił ks. Dariusz Borek, bezpośrednio po niej Adam Sobczyk objaśnił ekspozycję w powstającym tutaj muzeum turystyki górskiej. Ola Bielak z załogą schroniska ugościła wszystkich uczestników obiadem, a Marek Buda na zakończenie spotkania rozdawał – przywiezione z Krakowa i wyniesione na górę przez Małgosię Szczepańską – przydatne turystom nagrody książkowe i czasopisma o tematyce górskiej i narciarskiej oraz ufundowane przez Spółkę „Karpaty” nagrody rzeczowe; ciepłe kamizelki i skarpety narciarskie.

     Prezesowi Spółki „Karpaty” Jerzemu Kalarusowi zostały złożone podziękowania za rozumienie potrzeb turystów i sponsoring rajdów na Hali Łabowskiej i Przehybie. To między innymi dzięki Jego pracy, mądremu kierowaniu Spółką pięknieją schroniska górskie, stają się coraz bardziej nowoczesne, przyjazne środowisku naturalnemu i turystom, a infrastruktura turystyczna staje się doskonalsza – również nasze turystyczne szlaki narciarskie. Nad całością przygotowań, logistyką i przebiegiem imprezy czuwał przewodniczący KTN PTTK „Beskid” w Nowym Sączu- Edward Borek.

     Ogółem w tym zimowym, edukacyjnym spotkaniu turystów brało udział 70 osób.

     W radosnej atmosferze, przy spontanicznej muzyce i śpiewie, słonecznej pogodzie z rozległymi widokami, turyści rozeszli się i rozjechali na nartach do Szczawnicy, Szlachtowej, Rytra, Przysietnicy, Piwnicznej i Gabonia.

Do zobaczenia w przyszłym sezonie zimowym – być może na Lubaniu w Gorcach.

Autor relacji – Piotr Piwowar

Przełęcz TokarniaRozdroże pod Mirkowym GroniemWielka Przehyba 22149