Mogielica16 maja

Familiada PTTK u wiedźmy Mogielicy

16 maja Koło Turystyki Rodzinnej „Familiada” PTTK ponownie ruszyło na szlak atakując wiedźmę Mogielicę, która w zeszłym roku zasłoniła się chmurami na tyle skutecznie, że zmieniono trasę wycieczki.
W tym roku grupa dzieciaków i ich rodziców oraz opiekunów zdobyła najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego korzystając z najpiękniejszej pogody, jaką sobie można wymarzyć na majową wyprawę w góry. Przygrzewające słońce, lekki wietrzyk i dobra przejrzystość powietrza pozwalająca dostrzec najdalsze szczyt Tatr i Babią Górę sprawiły, że nikomu nie chciało wracać się do domu. Wesołym zabawom na Polanie Stumorgowej pod szczytem Mogielicy nie było końca, tym bardziej, że naszej wyprawie towarzyszyła inna impreza- zawody dla psów, toteż każdy czworonóg biegnący z właścicielem był entuzjastycznie witany i głaskany przez każdego dzieciaka.
Jak zwykle w naszych wycieczkach wzięło udział ponad 20 dzieci w różnym wieku, ale tym razem rozpiętość wiekowa była od przedszkola, poprzez podstawówkę i gimnazjum do szkoły średniej. Dzielne przyszłe maturzystki z ZS nr2 opiekowały się hasającymi beztrosko maluchami, a dzieci ze SP nr 7 pilnie słuchały wiadomości o górach i przyrodzie, aby potem wykorzystać wiedzę na lekcjach przyrody z panią Bożeną Rybą, która przemierza szlaki ze swoją szkolną rodziną SKKT wraz z Familiadą od samego początku.
Jeżdżąc na wycieczki z Kołem Turystyki Rodzinnej „ Familiada” PTTK dzieciaki mają okazję stopniowo zdobywać coraz to trudniejsze szczyty górskie i kolekcjonować kolejne najwyższe szczyty – w zeszłym roku był to Turbacz, w tym roku Mogielica i tak krok po kroku mali turyści stają się wytrawnymi, więc nie słychać już narzekania na bolące nogi ani pytań: czy daleko jeszcze? W naszym Kole Rodzinnym zawsze wycieczkę „prowadzą” najmłodsze dzieci , które mają zaszczyt iść za rękę z samym przewodnikiem. Tym razem były to 4-latki z grupy maluchów z Przedszkola nr 3 Marysia i Kuba, które nadawały całkiem sprawne tempo całej 50 osobowej grupie.
Wycieczkę prowadził przewodnicki zespół: Magda Tomasiak, Aleksandra Jawor oraz Maciej Tochowicz.
Koło Turystyki Rodzinnej „ Familiada” zaprasza na dalsze wędrówki, za miesiąc wyprawa w Tatry.

Ola Jawor

Fot. M.Tomasiak A.M Tochowicz