7 czerwca Zatrzymany urok- muzeum farmacji

Dzisiaj idąc do apteki idziemy jak do sklepu. Liczy się cena, pośpiech, ulegamy reklamom nowoczesnych suplementów . Po drugiej stronie lady najważniejsze jest wielkość sprzedaży, ilość pacjentów, walka z konkurencją.
Trzeba przyjść do takiego miejsca jak Muzeum Farmacji CM UJ w Krakowie na ul. Floriańskiej by powrócić do źródeł tego pięknego zawodu, który winien być i dziś powołaniem, służbą , wspaniałą misją i pasją.
Członkowie PTTK – UTW z Brzeska odwiedzili to miejsce w dniu 07.06.2017
Muzeum Farmacji CM UJ powstało w roku 1946 gromadząc eksponaty z zakresu historii farmacji i techniki farmaceutycznej.
Założycielem i pierwszym dyrektorem był dr Stanisław Proń, radca prawny i dyrektor administracyjny Okręgowej Izby Aptekarskie w Krakowie. Jest największym takim muzeum nie tylko w Polsce, ale należy do przodujących w Europie.
Znajdziemy tutaj ekspozycje poświęconą Ignacemu Łukasiewiczowi – farmaceucie, pionierowi w zakresie destylacji ropy naftowej i wynalazcy lampy naftowej
Jest ekspozycja poświęcona Tadeuszowi Pankiewiczowi, który w czasie okupacji prowadził w getcie aptekę „Pod Orłem”, odznaczony później medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
Na pięciu kondygnacjach odnowionej starej krakowskiej kamienicy od strychu po piwnice jest tysiące starych, zapomnianych, dziś już nie stosowanych eksponatów – łącznie z pięknymi meblami starych aptek w różnych stylach, cudowne wagi, flakoniki, menzurki, moździerze, pipety, godła aptek. Piękne dyplomy zawodu farmaceuty, róże zioła i specyfiki, które służyły do wytwarzanie specyfików.
Zatrzymany urok – robi wielkie wrażenie i powoduje nutę nostalgii, że wszystko to już można spotkać tylko w Muzeum.
Brzesko 07.06.2017 Cecylia Jabłońska Prezes Kola PTTK – UTW Brzesko
Zdjęcia Bożena Słupska