Wielka Gala Przewodnicka

W dniu 19 lutego 2016 r. Urząd Marszałkowski Departament Turystyki, Sportu i Promocji zorganizował dla przewodników turystycznych województwa małopolskiego Wielka Galę. Gala ta odbyła się okazji Obchodów Międzynarodowego Dnia Przewodnika – który przypada w dniu 21 lutego każdego roku. Odbyła się w Auli Jana Pawła II na terenie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Zanim spotkaliśmy się w Auli wysłuchaliśmy wykładu jednej sióstr o ich zakonie, św. Faustynie i miejscu w którym byliśmy. Galę zaszczycili swoją obecnością V-ce Marszałek Województwa i V-ce Wojewoda Małopolski.
– To, że Małopolska jest tak dobrze postrzegana przez turystów, to Państwa wielka zasługa – tak do przewodników zwrócił się Grzegorz Lipiec, członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

Turystyka to ci, którzy ją tworzą. Nie można więc jej sobie wyobrazić bez przewodników – dodał Piotr Ćwik, wicewojewoda małopolski.

Dla najbardziej zasłużonych przewodników były wczoraj odznaczenia i wyróżnienia. Nasz kolega z Andrychowa Tadeusz Sumper, współzałożyciel Oddziału Zakładowego PTTK przy andrychowskim „Andropolu” S.A., a także m.in. prezes koła Przewodników Beskidzkich i Terenowych, został odznaczony Srebrną Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyżem Małopolski. Marszałek wyróżnił również przewodników specjalnymi dyplomami za „Wkład w rozwój i promocję turystyki w Małopolsce”. – Turystyka to ci, którzy ją tworzą.
Nasza koleżanka Marzena Poręba-Pietrzak została uhonorowana Dyplomem Marszałka.
W minionym roku Małopolskę odwiedziło prawie 14 milionów osób, o ponad 6 procent więcej niż w 2014 r. To zaś przekłada się bezpośrednio na nasze dochody. – W 2015 roku turyści odwiedzający Małopolskę wydali około 13,2 miliarda złotych – przypomniał Grzegorz Lipiec. Dodał również, że turystyka to jedna z „najważniejszych branż regionu”.
Z tej okazji przewodnicy z PTTK przeprowadzają specjalną akcję „Przewodnicy dzieciom” To wspaniała akcja, którą dla dzieci z domów dziecka, a także świetlic środowiskowych.. W tym roku – z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski – wszyscy ruszyli „Śladami misjonarzy, świętych, zakonników, zakonów i zabytków architektonicznych”. Najmłodsi turyści lepszych opiekunów nie mogli sobie wymarzyć. Zwiedzili nie tylko Kraków, ale także Wadowice, Zator, Kalwarię Zebrzydowską, Szczyrzyc, Tropie, Lipnicę Murowaną, Tarnów…
Nasi przewodnicy zorganizowali dla około 80 dzieci wyjazd na Pogórze Rożnowskie. Dzieci z Cieniawy i Stróż zobaczyły jeden z najstarszych zabytków – kościółek w Tropiu a także zwiedzili wnętrze zapory Rożnowskiej.
„Przewodnicy PTTK mieszkańcom” – to kolejna oferta przewodników z Krakowa. W Krakowie i Małopolsce mamy rzeczy unikatowe. Chcemy je pokazywać, chcemy się nimi dzielić.
Rok 2016 jest rokiem szczególnym dla turystyki, a wszystko z uwagi na organizację w Krakowie i Małopolsce Światowych Dni Młodzieży – przypomniał Grzegorz Lipiec. Również wicewojewoda nie ma wątpliwości, że będzie to „najważniejsze wydarzenie w tym roku”. – Światowe Dni Młodzieży to wielki potencjał – dodał. (zebrał WP)