Zdobyli najwyższy szczyt Bawarskiego Lasu.

W długi weekend majowy turyści z sądeckiego PTTK zdobyli Großer Arber (czes. Velký Javor) (1457 m. n.p.m.) – najwyższy szczyt Bawarskiego Lasu i Szumawy. Sądeczanie postawili na spędzenie wolnego czasu w górach na pograniczu Czech, Niemiec i Austrii, które dostępne są dla wędrowców stosunkowo od niedawna, bo od 1989 roku.
Turyści obowiązkowo zaliczyli też kolejny w swoich wędrówkach Trójstyk, a także inne wierzchołki Szumawy: Plechy (1378 m.) i Lusen (1373m.).
Zwiedzili też liczne czeskie miasta, m. in. wpisany na listę UNESCO XIII-wieczny Telcz, stolicę Moraw – Ołomuniec, Prachatice w których podziwiali sgraffitowe dekoracje, klasztor Cystersów w Vyssim Brodzie, Zamek i starówkę UNESCO w Czeskim Krumlovie, oraz rynek i browar Budvar w Czeskich Budziejowicach.
Po niemieckiej stornie była okazja do spaceru po zwanym „bawarską Wenecją” Passau –malowniczym mieście, leżącym u styku trzech rzek Dunaju, Inn i Ilz, przy granicy z Austrią. Tutaj w Katedrze św. Szczepana uczestnicy wycieczki wysłuchali koncertu organowego, bowiem katedra szczyci się posiadaniem największych organów w Europie, liczą one 17.754 piszczałki.
Atrakcją było również przejście ścieżką w koronach drzew w niemieckim Neuschönau.
Wycieczka organizowana była przez Koło Grodzkie, PTTK Oddział „Beskid” w Nowym Sączu.
K. Zygmunt
Zdjęcia Robert Sokół


Zdjęcia Grażyna Jabłońska

Zdjęcia Krystyna Wiewióra