7-8 października Spisz

PTTK na Spiskim Zamku

W weekend 7-8 października członkowie Koła Grodzkiego działającego przy sądeckim PTTK, na zaproszenie zaprzyjaźnionego Klubu Słowackich Turystów TATRAN, gościli znów na Słowacji.

Górska trasa prowadziła przez Branisko – w sobotę turyści zdobyli jeden z najwyższych szczytów tego pasma – Sľubicę 1129 m n.p.m. Po drodze atrakcją było fascynujące skalne okno. Malowniczy szlak z pięknymi widokami prowadził z Przełęczy Branisko do Domanova. Nocleg w miasteczku Spiskie Podgrodzie, które w całości wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przez okna pensjonatu w nocnej odsłonie widoczny, górujący nad okolicą, pięknie podświetlony Zamek Spiski – perła średniowiecznej architektury.

Niedziela przebiegła pod znakiem zwiedzania zabytków UNESCO. Turystów zachwycił średniowieczny Kościół Ducha Świętego z niezwykle cennymi freskami w miejscowości Żehra, potem zwiedzili wspominany Zamek Spiski, który należy do największych tego typu zespołów zamkowych w Środkowej Europie. Miasto Spiskie Podgrodzie poznali szerzej poprzez wstęp do synagogi i muzeum, a potem zwiedzanie Spiskiej Kapituły z katedrą św. Marcina.
Drugi dzień wycieczki to także atrakcje przyrodnicze jakimi było niewątpliwie wejście na zachwycający formami skalnymi Drevenik, trawertynowe wzgórze kolorem miejscami przypominające lodowiec oraz wypływające niczym mały gejzer źródło mineralne w rezerwacie przyrody Siva Brada.

Koło Grodzkie PTTK i KST TATRAN Preszów serdecznie zapraszają na kolejne wspólne wycieczki, szczegóły na www.beskid.pttk.pl .

K. Zygmunt

Dane z GPS Tadeusy Maciađ
07-10-2017 r. Branisko
Długość trasy 16 km. 550 m.
Czas ruchu 4 godz. 07 min
Czas odpoczynku 1 godz. 47 min
Całkowity czas wycieczki 5 godz. 54 min.
Średnia prędkość ruchu 4,0 km/godz.
Suma podejść 718 m. suma zejść 814 m.

08-10-2017 r. Branisko
Długość trasy 15 km. 450 m.
Czas ruchu 3 godz. 15 min
Czas odpoczynku 2 godz. 50 min
Całkowity czas wycieczki 6 godz. 05 min.
Średnia prędkość ruchu 4,7 km/godz.
Suma podejść 450 m. suma zejść 360 m.

Zdjęcia Jacek Barucha