25 lutego Wysoka

25-02-2018 r.Pieniny Wysoka
Długość trasy 13 km.040 m.
Czas ruchu 3 godz. 44 min
Czas odpoczynku 3 godz. 01 min
Całkowity czas wycieczki 6 godz. 45 min.
Średnia prędkość ruchu 3,5 km/godz.
Suma podejść 776 m. suma zejść 747 m.
Dane z GPS Tadeusz Maciaś

Zima im niestraszna.

Przez jednych znienawidzona, przez innych ukochana i wyczekiwana… Zima. Mimo, że tej astronomicznej został jeszcze niecały miesiąc to ta rzeczywista pojawiła się dopiero na koniec ferii zimowych. Świeżo spadły śnieg i mróz potrafią nawet nieciekawe widoki zamienić w bajkową scenerię.
Koło Grodzkie PTTK Oddział „Beskid” w Nowym Sączu przez cały rok organizuje cieszące się ogromną popularnością wycieczki dla swych członków, mieszkańców regionu i nie tylko – w minioną niedzielę byli z nami również mieszkańcy Krosna i Krakowa.
Mimo siarczystego mrozu tylko pojedyncze osoby zrezygnowały z udziału w wycieczce w Małe Pieniny i prawie pełny autobus wyruszył z Nowego Sącza do Szlachtowej. Jak to ktoś kiedyś powiedział: „nie ma złej pogody, są tylko niewłaściwie przygotowani turyści”.
Małe Pieniny to widokowa, najwyższa część Pienińskiego Pasa Skałkowego, to tutaj znajduje się Wysoka (1050 m.) – najwyższy szczyt Pienin, słynny Wąwóz Homole czy Rezerwat Biała Woda.
Uczestnicy wyruszyli ze Szlachtowej żółtym szlakiem prowadzącym do grzbietu Małych Pienin, następnie wspięli się w kopnym śniegu na słynący z widoków Wysoki Wierch (899 m.). Mróz połączony z przenikliwym wiatrem sprawiły, że zbyt wielu chętnych na dłuższe podziwianie widoków nie było, za to decyzja przewodnika by zejść z niebieskiego szlaku i ogrzać się w schronisku „Pod Durbaszką” została entuzjastycznie przyjęta przez wszystkich. Ciepła kawa i herbata pozwoliły nam naładować akumulatory przed szturmem na Wysoką. Tutaj nieodzowne były raczki, jako że podejście pod szczyt było wyślizgane i miejscami zalodzone (podejście jak podejście, gorzej z zejściem!), a i początkowy odcinek zielonego szlaku do Jaworek jest znany ze stromizny i zejście nim gdy jest ślisko bywa „atrakcyjne”. Daliśmy jednak radę i nieco zmarznięci ale niezwykle zadowoleni dotarliśmy do Jaworek. Akumulatory zostały naładowane na następny tydzień! Łatwiej nam będzie przetrwać kolejne dni w pracy i w wirze codziennych obowiązków.

W. Godek

 

Zdjęcia i wizualizacja trasy Krystyna Wiewióra Wysoka


Zdjęcia Robert Sokół