13 maja Tradycyjna Jajecznica

Polsko- słowacka impreza „z jajem”

A dokładniej to z jajkami. Jak co roku Koło Grodzkie PTTK Oddział „Beskid” w Nowym Sączu spotkało się na tradycyjnej jajecznicy. Już od kilku lat, odkąd została nawiązana współpraca z Klubem Słowackich Turystów „Tatran” z Preszowa ( partnerskiego miasta Nowego Sącza) ma ona charakter międzynarodowy.
Dwa autobusy pełne członków i sympatyków naszego Koła wyruszyły w niedzielny poranek, trzynastego maja, na Pogórze Rożnowskie, trzeci autobus zapełnili nasi przyjaciele ze Słowacji.
Na rozgrzewkę zaplanowany był spacer odcinkiem żółtego szlaku z Posadowej Góry przez Majdan (512 m.) do Bartkowej. Jego mankamentem są długie odcinki prowadzące asfaltowymi drogami, jednak widoki na jezioro, Beskid Wyspowy i majaczące w oddali Tatry w pełni rekompensują wspomniane słabości. Odcinek nie był długi ale w zupełności wystarczył by rozbudzić apetyt na wiosenną jajecznicę pachnącą boczkiem szczypiorkiem i lubczykiem. Jej usmażenie dla 150 osób wymagało dobrej organizacji ale mamy w tym pewne doświadczenie, bo zdarzyło się nam już kiedyś nakarmić 200 osób.
Kolejną atrakcją był rejs statkiem po Jeziorze Rożnowskim, a ukoronowaniem niedzielnego spotkania była również już tradycyjna wspólna zabawa taneczna.
Tekst: W. Godek
Zdjęcia Jacek Barucha

Zdjęcia Grażyna Jabłońska

Zdjęcia Józef Bartkowski