Włóczykije z Łomnicy nie do pobicia.

XV Ogólnopolski Zlot Młodzieży Wiejskiej PTTK w Bachotku.

Wspaniała piątka, tak mogę powiedzieć o moich turystkach „Włóczykijkach”. Kolejna majowa przygoda zakończyła się sukcesem, gdzie zajęliśmy 1 miejsce w prezentacji walorów rodzinnej Ziemi na XV Ogólnopolskim Zlocie Młodzieży Wiejskiej PTTK organizowanym dla kół SKKT przez Komisję Środowiskową Zarządu Głównego PTTK w Warszawie i przez Oddział PTTK z Brodnicy. Zlot odbył się w dniach 10-12 maja 2019 r. w Stanicy Wodnej PTTK w Bachotku, to miejscowość nad jeziorem o tej samej nazwie, położona na terenie turystycznego regionu Pojezierza Brodnickiego w województwie kujawsko – pomorskim. Celem zlotu była promocja krajoznawstwa i turystyki, poznanie walorów Pojezierza Brodnickiego, integracja dzieci i młodzieży z różnych środowisk. W zlocie uczestniczyło 14 drużyn z różnych regionów Polski, łącznie około 80 uczestników. Byliśmy uczestnikami z najdalszego zakątka Polski i jedynymi przedstawicielami Małopolski. Skład naszej piątki to uczennice klas siódmych Szkoły Podstawowej w Łomnicy Zdroju i jednocześnie członkinie Koła SKKT nr 46 „Włóczykije”: Klaudia Bołoz, Martyna Dulak, Martyna Porębska, Anna Sopata i Emilia Toczek – mówiono o nas góralki.
Przed zlotem w pierwszym dniu dotarłyśmy do Torunia gdzie pasowano nas na czeladników w Żywym Muzeum Piernika. W drugim dniu dotarłyśmy do Brodnicy i do Bachotka gdzie przywitał nas komandor zlotu Jarosław Orzech, kierownik stanicy wodnej PTTK w Bachotku. Po grze sprawnościowej, z ciekawymi konkurencjami: przepływ kajakiem, bieg w worku, strzelanie z wiatrówki i łuku odbyło się uroczyste otwarcie zlotu przez przewodniczącego komisji środowiskowej ZG PTTK w Warszawie Ryszarda Kunca i prezesa O/PTTK w Brodnicy Józefa Zielińskiego. Ten dzień zlotu zakończył się ogniskiem turystycznym nad jeziorem. W następnym dniu wędrowaliśmy ścieżkami przyrodniczymi między jeziorami Pojezierza Brodnickiego i braliśmy udział w grze ,miejskiej po Brodnicy poznając historię i zabytki tego miasta. Wieczorem drużyny przedstawiały prezentacje o swoim regionie. My przedstawiliśmy nasz powiat i nasze tradycje w strojach regionalnych, a śpiew gwarą wzbudził ogromny podziw, na zakończenie poczęstowaliśmy oscypkami i rozdaliśmy foldery o Piwnicznej-Zdroju zapraszając do wędrówek po Beskidzie Sądeckim. Po prezentacjach odbył się konkurs wiedzy o Brodnicy i Brodnickim Parku. W ostatnim dniu zlotu w czasie uroczystego zakończenia podsumowano prezentacje i 1 miejsce otrzymała nasza drużyna, II miejsce otrzymała drużyna o tej samej nazwie z regionu łowickiego Mastki, oraz równorzędne III miejsca otrzymały drużyny z Białaczowa i Petrykóz. Wyróżniono również drużynę ze Szczercowa. Podczas podsumowania zlotu Członek Honorowy PTTK, Andrzej Gordon podkreślił duże zaangażowanie opiekunów i młodzieży, która w prezentacjach starała się przekazać wiedzę o własnym regionie. Szkoda, że pobyt nad Jeziorem Bachockim był zbyt krótki. Po zakończeniu zlotu powróciliśmy do Torunia pogłębiliśmy wiedzę o wszechświecie w planetarium, wędrowaliśmy drogami Mikołaja Kopernikana, w piątym dniu podziwialiśmy miasto z wieży ratuszowej, może za rok wrócimy do tego pięknego miasta na kolejny zlot.
Pragniemy podziękować Zarządowi Oddziału PTTK „Beskid” w Nowym Sączu za zasponsorowanie wpisowego i prywatnemu sponsorowi, który dofinansował nam wyjazd. To umożliwiło nam uczestniczyć we wspaniałej imprezie i poznać piękny krajobraz Pojezierza Brodnickiego oraz historię jednego z najstarszych miast polskich Torunia. Była to kolejna wspaniała przygoda.
Opiekunka koła SKKT PTTK w Łomnicy Zdroju Magdalena Kucaba