Klub Taternictwa Jaskiniowego

Strona główna - Koła, Kluby i Komisje - Klub Taternictwa Jaskiniowego

Sądecki Klub Taternictwa Jaskiniowego PTTK powstał w 1984 roku z inicjatywy Anny Antkiewicz i Krzysztofa Hancbacha instruktorów PZA. Obecnie Klub zrzesza 63 osoby. Uprawnienia instruktorskie Polskiego Związku Alpinizmu posiada 7 osób.

Obecnie pracami Klubu kierują:

Prezes: Marek Lorczyk
Wiceprezes: Janusz Rutka
Skarbnik:
Teresa Ćwikła
Sekretarz:
Łukasz Kaczorowski
Bogusław Wypych
Krzysztof Tomasiak

Klub corocznie organizuje:

• kurs taternictwa jaskiniowego dla początkujących (rozpoczęcie w ostatni poniedziałek lutego) zakończony egzaminem na Kartę Taternika,
  • 4 tatrzańskie obozy, 10-cio dniowe: letni, jesienny, sylwestrowy i zimowy,
  • szkolenie z ratownictwa jaskiniowego wspólnie z Grupą Krynicką GOPR i Państwową Strażą Pożarną,
  • imprezę z okazji rocznicy powstania Klubu z rozdaniem nagród dla najbardziej aktywnych, młodych członków,
  • wiele innych wyjazdów jaskiniowych i wspinaczkowych.

Do największych osiągnięć Klubu należy

eksploracja Jaskini Małej w Mułowej. Odkrycia jakich tam dokonali członkowie Klubu należą do największych od kilkunastu lat jakie dokonano w Tatrach. W 2002 r. w wyniku eksploracji znana głębokość tej jaskini powiększyła się od około 9 m aż do 361 m. Odkryto też tam największą znaną dziś w Polsce i Tatrach jaskiniową komorę – Salę Fakro. Ma ona 85 m długości, do 35 m szerokości i jak się okazało po odkryciach dokonanych na przełomie roku i latem 2003, aż 90 m wysokości. Latem i jesienią dokonano kolejnych wielkich odkryć w tej , tylko z nazwy małej, jaskini. Idąc korytarzem zaczynającym się na głębokości około 65 m odkryto kolejny, prawie 1 kilometrowy ciąg schodzący na głębokość 444 m i zakończony syfonem. Do tej pory jaskinię eksplorowali: Anna Antkiewicz, Marek Lorczyk, Czesław Zabrzeński, Paweł Wańczyk, Józef Kołodziej, Wojciech Skoczeń, Piotr Floryan, Paweł Rams i inni. Wszyscy członkowie Sądeckiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego PTTK.

Do innych, też istotnych dla poznania jaskiń tatrzańskich odkryć dokonanych przez członków SKTJ, należy odkrycie blisko 3 000 m nowych korytarzy, studni i kominów w systemie jaskiniowym Ptasia Studnia-Lodowa Litworowa- Nad Dachem. Odkryto tam między innymi największe podziemne jezioro tatrzańskie Wielkiego Kłamcę (20m dł.,maks.6 m szer.), Studnię Oddziału PTTK „Beskid” (63 m gł.) i przyłączono Jaskinię Nad Dachem do systemu.

Wszystkich zainteresowanych jaskiniami zapraszamy na kurs, który rozpoczyna się w każdy ostatni poniedziałek lutego w siedzibie Oddziału o godzinie 17-tej. Wszelkich informacji na temat kursu, działalności Klubu i jaskiń można uzyskać w siedzibie PTTK.
Spotkania klubowe odbywają się w każdy wtorek o godz. 17:00 w lokalu Oddziału.