Drużyna „Włóczykijów” kolejny raz najlepsza w Polsce

Sprawozdanie z XIV Ogólnopolskiego Zlotu Młodzieży Wiejskiej PTTK w Elblągu.

W majowy weekend (17-20 maja 2018) wyruszyliśmy w daleką podróż tym razem na północną część Polski. Skład naszej drużyny to uczennice klas szóstych Szkoły Podstawowej w Łomnicy Zdroju i jednocześnie członkinie Koła SKKT PTTK nr 46 „Włóczykije”: Klaudia Bołoz, Martyna Dulak, Martyna Porębska, Anna Sopata i Emilia Toczek. Celem naszej wyprawy był XIV OGÓLNOPOLSKI ZLOT MŁODZIEŻY WIEJSKIEJ PTTK w Elblągu. Organizatorem Zlotu był Oddział PTTK w Elblągu wraz z partnerami: Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej i Nadleśnictwa Elbląg. Współorganizatorem Komisja Środowiskowa Zarządu Głównego  PTTK w Warszawie. Na Zlot zgłosiło się 16 drużyn z różnych regionów Polski, łącznie ponad 100 uczestników. W zlocie brała udział młodzież reprezentująca Szkolne Koła Krajoznawczo-Turystyczne PTTK działające w środowisku wiejskim. Cele zlotu to m.in. integracja dzieci i młodzieży z różnych środowisk i poznanie kolejnych regionów Polski, promocja walorów turystyczno-krajoznawczych Ziemi Elbląskiej. Oprócz nas w zlocie brała udział młodzież głównie ze środkowej Polski, z oddziałów Opoczno, Żarnów, Łęczyca i Elbląga. Dla uczestników zlotu organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Przy rejestracji wszyscy uczestnicy otrzymali plecaki, mapy i znaczki okolicznościowe. My naszą przygodę rozpoczęliśmy już w czwartek od wczesnych godzin porannych podróżując  pociągiem do Malborka, tam zwiedziliśmy Zamek Krzyżaków i poznaliśmy jego historię, Od roku 1997 Zespół Zamkowy Malbork wpisano na najbardziej prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, jako bezcenny skarb całej ludzkości. W piątek po spacerze ulicami  Malborka wyruszyliśmy do Elbląga, tam zostaliśmy zakwaterowani w hotelu, zjedliśmy dobry obiad i pełni sił wzięliśmy udział w grze terenowej po Elblągu. Podczas oficjalnego otwarcia zostaliśmy powitani piosenkami w wykonaniu Chóru Cantata oraz obejrzeliśmy film przyrodniczy o Żuławach. W sobotę uczestniczyliśmy w wycieczce autokarowej krajoznawczej po Żuławach Elbląskich, znaleźliśmy się w najniższym punkcie Polski w Raczkach Elbląskich – każdy zaliczył depresje z której łatwo się wychodzi. Byliśmy w Rozgarcie, Fiszewie, Jezierze, Gronowie Elbląskim, Różanach. Widzieliśmy krainę przeplecioną kanałami i rowami melioracyjnymi. Obejrzeliśmy ciekawe mosty, kościoły, domy Mennonitów, którzy pochodzili z Niderlandów. Byli wyznawcami wyjątkowo surowego odłamu protestantyzmu. Na Żuławy zaczęli przyjeżdżać w połowie XVI wieku. Zakładali wsie, osuszali bagna, budowali kanały, przeciwpowodziowe wały, wiatraki, uprawiali pola. Pozostały po nich chociażby domy z charakterystycznymi podcieniami czy stare cmentarze. Wycieczka zakończyła się w Stodolarni w Oleśnie. Przywitała nas Gospodyni częstując pierogami własnej roboty.

. Później nastąpiła trudna część – test wiedzy i prezentacja drużyn. Mimo stresu przedstawiliśmy nasz region śpiewająco, wystąpiliśmy w strojach regionalnych i poczęstowaliśmy wszystkich naszym oscypkiem. Otrzymaliśmy nagrodę publiczności i wiele gratulacji. Po kolacji organizatorzy zrobili nam niespodziankę  i pojechaliśmy nad Zalew Wiślany, późnym wieczorem odbyło się ognisko w Kadynach, gdzie przy śpiewie i pieczeniu kiełbasek mile spędziliśmy czas. W niedzielę wybraliśmy się autokarem do Parku Leśnego Bażantarnia, tam uczestniczyliśmy w grze terenowej i na dużej polanie było uroczyste zakończenie zlotu. Po wręczeniu dyplomów uczestnictwa nagradzano pucharami najlepsze drużyny i my bezkonkurencyjnie uzyskaliśmy I miejsce otrzymaliśmy puchar z rąk komandora zlotu Kamila Zimnickiego – wice prezesa PTTK w Elblągu. Oprócz pucharu otrzymaliśmy piękne albumy, obraz przedstawiający Żuławy, kubeczki z wizerunkiem Elbląga. Po obiedzie pełni wrażeń i po pożegnaniu nowych przyjaciół wyjechaliśmy pociągiem do domu.

Pragniemy podziękować Zarządowi Oddziału PTTK „Beskid” w Nowym Sączu za zasponsorowanie wpisowego w kwocie 750 zł i prywatnemu sponsorowi, który przekazał nam 600 zł. To umożliwiło nam uczestniczyć we wspaniałej imprezie i poznać piękny krajobraz Ziemi Elbląskiej, była to wspaniała przygoda, gdzie poznaliśmy nowych przyjaciół- turystów.

W zlocie uczestniczyli, prezes poprzednich dwóch kadencji Lech Drożdżyński z Poznania, Ryszard Kunce – przewodniczący Komisji Środowiskowej, Karolina Rukat- specjalista ds. inicjatyw programowych Zarządu Głównego, Leszek Marcinkowski – prezes Oddziału PTTK Elbląg, Kamil Zimnicki – wiceprezes ds. programowych z Elbląga, władze miasta w Elblągu. Na tym zlocie zawiązało się wiele przyjaźni, dostaliśmy wiele zaproszeń, jeszcze nie wiadomo gdzie następny zlot, ale my na pewno się na niego wybieramy. W ten sposób możemy poznawać piękno i historię naszej Ojczyzny.

Opiekun koła SKKT PTTK w Łomnicy Zdroju Magdalena Kucaba.